Дали знаеете колку е добар сокот од компир за организмот?

Да знаеете нешто повеќе за сокот од компир, дефинитивно ќе го пиете постојано. Ова се само неколку лековити својства на оваа чудотворна напитка и нејзиниот сок.

Совршен баланс
Веќе знаете колку е важен балансот на организмот, а за тоа помага сокот од компир во реконструкцијата на тој баланс. Повеќето обработени и подготвени храни всушност го киселат нашето тело, а сок од компир го регулира.
Го прочистува црниот дроб
Ако сакате да го прочистите еден од најважните органи во организмот, наутро на празен стомак напијте се часа свежо исцеден сок од компир.
Ја чисти кожата
Овој сок ќе ви помогне да ја исчистите кожата и да се ослободите од секков вид инфекции и алергии.
Го убрзува метаболизмот
Природен начин да го прочистите организмот и воедно намалите некој килограм. Напијте се една чаша од сокот наутро, навечер и пред ручек .
Намалува болки во грбот
Секој вид на воспаление или болки во зглобовите можат да се ублажат со овој чудесен еликсир. Оваа моќна напивка и поттикнува циркулацијата во сите делови на телото. Најдобро би било овој сок да го направите во соковник,а доколку немате истиот може да го направите со помош на газа со која ќе го прецедите.

Се разбира, може да го збогатите вкусот по желба со : ѓумбир, мед, цимет, нане …
http://runway.mk/balans/balans-novosti-i-trendovi/da-znaeete-kolku-e-dobar-ovoj-sok-za-organizmot-verojatno-bi-go-konzumirale-sekoj-den/